Dzisiaj jest środa, 26 wrzesień 2018r,

XIV edycja seminarium „Auschwitz - historia i symbolika”

uczniów III LO w Opolu – 27-28 marca 2018 r.

W dniach 27-28marca 2018 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu uczestniczyli w XIV edycji seminarium naukowego „Auschwitz - historia i symbolika” zorganizowanego na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Seminarium w Oświęcimiu wypełniły wykłady, warsztaty, prelekcjeoraz studyjne zwiedzanie terenu byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Problematyka tegorocznych wykładów koncentrowała się wokół zagadnień Miejsca KL Auschwitz w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych – dr Piotr Setkiewicz, zróżnicowanej symbolika Auschwitz – Mirosław Obstarczyk. Warsztaty poświęcone były indywidualnym losom ofiar KL Auschwitz w oparciu o dokumenty, relacje i fotografie obozowe – Alicja Białecka. Program seminarium obejmował ponadto zajęcia w dziale zbiorów Muzeum zatytułowane Sztuka w KL Auschwitz – Agnieszka Sieradzka, w pracowniach konserwacji zbiorów muzealnych – Andrzej Jastrzębiowski oraz prezentację na wystawie „Szoa” – Katarzyna Odrzywołek. Jak co roku w seminarium uczestniczyła również grupa uczniów z zaprzyjaźnionego z III LO w Opolu – Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie oraz studenci Historii Uniwersytetu Opolskiego. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć ilustrujących pobyt uczniów i studentów na seminarium.Koordynatorem seminarium ze strony Muzeum był kustosz w Sekcji Programowej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i HolokauścieAntoni Stańczyk, a ze strony III LO i UO – dr hab. Marek Białokur.