OD DNIA 16 LIPCA 2018

SZKOŁA CZYNNA JEST
W GODZINACH:

Dzisiaj jest wtorek, 17 lipiec 2018r,

Rozumieją się bez słów, bo…migają

Uczennice klasy humanistycznej 1A  III LO im. M. Skłodowskiej – Curie w Opolu  – Laura Gawlik, Magda Grabowska, Zuzia Kolbusz, Dominika Strzelecka oraz LiannaTadevosyan wraz z liderką grupy Anią Domagałąod października 2017 realizują swój autorski projekt „Rozumiemy się bez słów” w ramach platformy „Zwolnieni z teorii”.

Dziewczyny od jesieni współpracują z Polskim Związkiem Głuchych oraz Centrum Rehabilitacji Słuchu Dzieci i Młodzieży w Opolu; przeprowadzają zajęcia warsztatowe w opolskich szkołach, ale przede wszystkim uczą tolerancji i zarażają motywacją do działania. Projekt ma na celu przybliżyć uczniom problemy głuchych, pokazać kulturę niesłyszących a także propagować naukę języków migowych. Grupa przeprowadza wykłady połączone z warsztatami z ASL – amerykańskiego języka migowego. Dlaczego nie istnieje jeden uniwersalny język migowy? Czym różni się system migania od języka migowego? Jak nauczyć się samemu migać lub gdzie zaczerpnąć wiedzy? Jak wygląda miganie piosenek w systemie migania? Na te i wiele innych pytań nasze uczennice odpowiadają podczas zajęć.

Jak dotąd zajęcia projektowe odbyły się w dziesięciu placówkach, co daje ok. 500 beneficjentów. Uroczyste podsumowanie projektu odbędzie się 23 kwietnia podczas ostatnich warsztatów wieńczących projekt. Dziewczyny dalej walczą o tytuł najlepszego projektu społecznego w konkursie organizowanym przez „Zwolnionych z Teorii”. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia na dalszym etapie eliminacji.