Uwaga , uwaga, uwaga !!!

Od dnia 16 września 2020 teren boiska
III LO w Opolu
przy ul. Dubois 28
stanie się placem budowy – remontu nawierzchni.
Teren zostanie odgrodzony i oznaczony: prosimy wszystkich o stosowanie się  do ograniczeń
i zasad bezpieczeństwa.

Przejście pomiędzy III LO i PSP 2
( od ul. Dubois do ul. Katowickiej i odwrotnie) zostanie zamknięte.

Dzisiaj jest wtorek, 29 wrzesień 2020r,

Ambasador Zrównoważonego Rozwoju

Zaproszenie do przystąpienia do projektu „Ambasador Zrównoważonego Rozwoju”

Kim jest UNA Poland?

United Nations Association (UNA Poland) - Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w Polsce realizuje projekty wspierające i upowszechniające wiedzę na temat Organizacji Narodów Zjednoczonych i roli Polski w tej organizacji. W szczególności prowadzimy programy z zakresu zrównoważonego rozwoju i Agendy 2030, aktywności społeczno-obywatelskiej, edukacji i angażowania ludzi młodych oraz z zakresu praw człowieka i demokracji. Z pasją i zaangażowaniem propagujemy wartości demokratyczne, dialog międzykulturowy oraz aktywność obywatelską. W swoich działaniach współpracujemy z licznymi podmiotami publicznymi i prywatnymi.

Program „Ambasador Zrównoważonego Rozwoju”

Program „Ambasador Zrównoważonego Rozwoju” to inicjatywa stworzona przez członków UNA Poland, skierowana do młodzieży szkół ponadpodstawowych w Polsce. Poprzez nasz najnowszy program pragniemy zachęcić młodzież do czynnej działalności lokalnej i wprowadzania zmian przyczyniających się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals, SDGs), w sposób przystępny dla każdego.

Profil Ambasadora/ Ambasadorki Zrównoważonego Rozwoju

Ambasador/ Ambasadorka Zrównoważonego Rozwoju to uczeń lub uczennica szkoły ponadpodstawowej, który/a:

• regularnie angażuje się w działalność szkolną lub społeczności lokalnej,
  • interesuje się zagadnieniami społecznymi w Polsce oraz na świecie,
  • cechuje się pilnością, rzetelnością i wzorowym zachowaniem.

Wymagania i Założenia Programu

• Organizacja przynajmniej jednego wydarzenia w szkole w trakcie kadencji, którego celem będzie promocja działalności Organizacji Narodów Zjednoczonych lub Celów/ Konkretnego Celu Zrównoważonego Rozwoju,
  • aktywne wdrażanie Agendy 2030 w swojej lokalnej społeczności (np. organizacja zbiórki śmieci, zachęcanie do prowadzenia recyklingu),
  • promocja działalności Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce,
  • prowadzenie regularnych sprawozdań ze swojej aktywności oraz przesyłania ich przypisanemu Mentorowi w określonym w regulaminie czasie.

Korzyści dla Ambasadora/ Ambasadorki

W zamian za swoje czynne i rzetelne zaangażowanie w program, Ambasador/ Ambasadorka otrzyma:

• pomoc merytoryczną Stowarzyszenia przy realizacji projektów w lokalnej społeczności;
  • mentoring od koordynatorów Programu w zakresie aktywizmu społecznego i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju;
  • oficjalny certyfikat informujący o pełnieniu funkcji Ambasadora/ Ambasadorki;
  • zaproszenie na planowaną na styczeń 2021 roku konferencję poświęconą Agendzie 2030, która odbędzie się w Warszawie i jest organizowana przez Stowarzyszenie;
  • uczestnictwo w panelu poświęconemu Programowi Ambasadorskiemu w roli mówcy, podczas wspomnianej konferencji;
  • możliwość zaangażowania w projekty realizowane przez Stowarzyszenie, w tym uczestnictwo w spotkaniach z politykami i znanymi działaczami społecznymi,
  • drobny upominek od Stowarzyszenia.

Korzyści dla Szkoły

W zamian za zgłoszenie chęci przystąpienia do Programu, Szkoła otrzyma:

• Gwarancję wybrania jednego Ambasadora/ jednej Ambasadorki z Państwa szkoły;
  • Zaświadczenie o uczestnictwie w programie
  • Informacje o konkursach i wydarzeniach skierowanych do młodzieży, a mających poszerzyć ich wiedzę z zakresu wiedzy o społeczeństwie

W przypadku otrzymania wsparcia przez członka Grona Pedagogicznego Państwa szkoły dla Ambasadora/ Ambasadorki, w zakresie przeprowadzania projektów w lokalnej społeczności, otrzyma on certyfikat potwierdzający wsparcie oraz zaproszenie na wspomnianą konferencję.

Proces Rekrutacji

Pierwszym etapem procesu rekrutacji jest wypełnienie przez kandydata/kandydatkę na funkcję Ambasadora/Ambasadorki formularza Google Forms, który zostanie opublikowany na fanpage’u UNAP, na portalu społecznościowym Facebook oraz zostanie przesłany na adres mailowy Szkoły, w przypadku zadeklarowania przez Państwa woli przystąpienia do Programu.

Drugim etapem procesu rekrutacji jest przeprowadzenie, z zakwalifikowanymi kandydatami, rozmowy kwalifikacyjnej na platformie komunikacyjnej ZOOM. W skład komisji wchodzą: Zarząd UNA Polska, Koordynatorka programu oraz przedstawiciel zespołu Mentorów. Szczegóły rozmowy oraz przykłady zadawanych pytań znajdują się w regulaminie Programu.

a. 7 września - 15 października b.r. – otwarte zgłoszenia
b. 17 - 25 października b.r. - rozmowy kwalifikacyjne
c. 26 października - ogłoszenie wyników
d. 1 dzień między 30 października a 2 listopada - szkolenie z Ambasadorami na platformie ZOOM
e. 1 listopada – oficjalne rozpoczęcie kadencji

W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy na adres:
agenda2030@unapoland.org  <mailto:agenda2030@unapoland.org>
Z góry dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Z wyrazami szacunku/Kind regards,
Natalia Stasik