Drodzy czytelnicy

Drodzy czytelnicy

W związku z zaistniałą sytuacją i koniecznością podjęcia nauczania w formie zdalnej zamieszczamy poniżej linki, które umożliwią naszym czytelnikom dostęp do książek, filmów, spektakli, muzeów.

Lektury:
https://wolnelektury.pl/
https://lektury.gov.pl/
https://www.legimi.pl/lektury/
https://wikisource.org
 

Przydatne linki:
https://culture.pl/pl
https://ninateka.pl/edu
http://www.muzykotekaszkolna.pl/
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-
 


Teraz możesz “iść do muzeum” bez konieczności wstawania z kanapy. 12 słynnych muzeów oferuje wirtualne wycieczki:

Zbiór Google Arts & Culture  obejmuje Muzeum Brytyjskie w Londynie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Guggenheim w Nowym Jorku i dosłownie setki  innych miejsc, gdzie możesz zyskać wiedzę na temat sztuki, historii i nauki. Ten zbiór może okazać się szczególnie przydatny dla uczniów i studentów, którzy szukają sposobu na to, aby nie pozostać w tyle z materiałem w czasie, kiedy szkoły pozostają zamknięte.

Muzeum Brytyjskie, Londyn
To kultowe muzeum zlokalizowane w centrum Londynu pozwala wirtualnym odwiedzającym zwiedzić Great Court oraz odkryć starożytny Kamień z Rosetty i egipskie mumie. W wirtualnej wycieczce znajdziesz także setki innych eksponatów.

Muzeum Guggenheima, Nowy Jork
Funkcja street view w Google pozwala odwiedzającym zobaczyć słynną spiralną klatkę schodową  Guggenheima bez wychodzenia z domu.  Możesz tam również odkryć niesamowite dzieła sztuki ery impresjonistycznej, post-impresjonistycznej oraz współczesnej.
 
Narodowa Galeria Sztuki, Waszyngton
To słynne amerykańskie muzeum sztuki udostępnia dwie wystawy online  za pośrednictwem Google. Pierwsza z nich dotyczy amerykańskiej mody w latach 1740-1895 i zawiera wiele sztuk odzieży z ery kolonialnej i czasów rewolucji.  Druga wystawa to zbiór prac holenderskiego malarza barokowego  Johannesa Vermeera.
 
Muzeum Orsay, Paryż
Możesz wybrać się na wirtualny spacer po tej popularnej galerii sztuki, w której znajdują się dziesiątki prac słynnych artystów tworzących i żyjących w latach 1848-1914. Rzuć okiem na dzieła Moneta, Cézanna, Gauguina i innych.
 
Narodowe Muzeum  Sztuki Współczesnej, Seul
Jedno z popularnych koreańskich muzeów jest teraz dostępne z dowolnego miejsca na ziemi. Wirtualna wycieczka z Google zabierze Cię na sześć pięter sztuki współczesnej z Korei i całej kuli ziemskiej.
 
Muzeum Pergamońskie, Berlin
Jako jedno z największych muzeów w Niemczech, Pergamon ma wiele do zaoferowania – nawet jeśli nie jesteś tam fizycznie. To historyczne muzeum posiada w swoich zbiorach mnóstwo starożytnych eksponatów, łącznie z Bramą Isztar z Babilonu i, oczywiście Wielkim Ołtarzem Zeusa.

Rijksmuseum, Amsterdam
Odkryj osiągnięcia sztuki Złotego Wieku Holandii, włączając w to dzieła Vermeera i Rembrandta. Google umożliwia wycieczkę w tym kultowym muzeum za pomocą funkcji Street View, więc możesz poczuć się, jakbyś faktycznie wędrował po jego salach.
 
Muzeum Van Gogha, Amsterdam
Każdy fan tego genialnego artysty o tragicznym życiorysie może zobaczyć jego dzieła z bliska (lub prawie bliska) odwiedzając to muzeum wirtualnie – znajduje się tu największa kolekcja dzieł Vincenta van Gogha, obejmująca ponad 200 obrazów, 500 rysunków i ponad 750 prywatnych listów.
 
Muzeum J. Paula Getty’ego, Los Angeles
Europejskie dzieła sztuki z czasów tak odległych, jak  8 wiek można zobaczyć w tym kalifornijskim muzeum sztuki. Wybierz się na wycieczkę Street View i odkryj ogromną kolekcję obrazów, rysunków, rzeźb,  manuskryptów i fotografii.
 
Galeria Uffizi, Florencja
W tej mniej znanej galerii znajduje się kolekcja jednej z najsłynniejszych włoskich rodzin –  Medyceuszy. Budynek został zaprojektowany przez Giorgio Vasariego w 1590 roku, specjalnie dla Kosmy I Medyceusza, lecz każdy może przespacerować się po jego pokojach z każdego miejsca na świecie.
 
MASP, São Paulo
The Museu de Arte de São Paulo to nie tylko pierwsze współczesne muzeum Brazylii, ale także organizacja non-profit. Dzieła sztuki umieszczone są na przezroczystych ściankach z pleksiglasu, co sprawia, że wydaje się, iż unoszą się w powietrzu. Wybierz się na wirtualną wycieczkę i doświadcz tej niezwykłej wystawy sam.
 
Narodowe Muzeum Antropologiczne w Meksyku
Zbudowane w 1964 roku, muzeum to jest poświęcone archeologii i historii meksykańskiego dziedzictwa z czasów przed pojawieniem się Hiszpanów. Są tam 23 sale wystawowe wypełnione starożytnymi eksponatami, obejmującymi także te związane z cywilizacją Majów.

Niestety, nie wszystkie popularne muzea i galerie sztuki mogły zostać włączone do kolekcji Google Arts & Culture , lecz niektóre proponują opcję wirtualnego zwiedzanie niezależnie. Według Fast Company Luwr także udostępnia wirtualne wycieczki na swojej stronie internetowej.

Aby zobaczyć więcej muzeów z kolekcji Google Arts & Culture , zajrzyj na ich stronę internetową. W wyszukiwarce Google znajdziesz także tysiące Street View z różnych muzeów. Google Arts & Culture oferuje też możliwość odwiedzenia słynnych miejsc o znaczeniu historycznym.