W piątek 7 września w Muzeum Wojska Polskiego zostały wręczone nagrody w konkursie Historia i Życie. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była historii zapisanej w rodzinnej pamięci. Udział w konkursie wzięło ponad 100 szkół z całej Polski. Nagrody otrzymali zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie.
Zadaniem uczestników było przygotowanie prac zgodnych z tytułem konkursu - "Usłyszane przy stole, znalezione w szufladzie, czyli przeszłość w rodzinnej pamięci". W ramach tematu głównego uczestnicy mogli wybrać jedną z propozycji tematycznych:
Pamięć rodzinna o dawniejszych czasach.
Pamięć o II wojnie światowej i jej konsekwencjach (przechowana w rodzinie, w bliskim środowisku, rodzinnej miejscowości).
Pamięć rodzinna o PRL (doświadczenie systemu politycznego, ideologii i życia codziennego).
Pamięć rodzinna o zmianach ustrojowych w 1989 r. i wejściu w 2004 r. do Unii Europejskiej.
Do konkursu zgłoszono ponad 200 prac (144 prace w 2011 roku). Do II etapu przeszło 181 opracowań, 197 autorów. Opiekę naukową nad finalistami konkursu sprawowało 48 nauczycieli.
Największą popularnością cieszył się temat drugi - "Pamięć o II wojnie światowej i jej konsekwencjach" (128 prac). Drugi, co do popularności, był temat związany z pamięcią rodzinną PRL - 55 prac, a kolejny "Pamięć rodzinna o dawniejszych czasach" (41 prac).
Większość prac pochodziło z niewielkich ośrodków, znacznie mniej z dużych miast (Warszawa, Katowice, Kraków - po 3 prace, Szczecin - 5 prac); jedynie z Opola, jak w poprzedniej edycji, zgłosiła się spora grupa uczniów (71 prac). Wśród uczestników przeważały dziewczęta - 192 prace (tj. 74%), chłopcy zgłosili 69 prac (tj. 26%). Temat czwarty, odnoszący się do przemian ustrojowych, doczekał się niewielu realizacji (6 prac).
Konkurs "Historia i Życie" jest organizowany przez Fundację Wiedza i Praktyka dzięki wsparciu Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Konkurs ma na celu skierowanie uwagi młodzieży na różnorodność narodową i kulturową, jaka towarzyszy od wieków kształtowaniu się naszej tożsamości. VII edycji konkursu przyświecała idea ożywienia zainteresowania historią przez uwidocznienie jej związków z dniem dzisiejszym. Konkursowi patronowali Władysław Bartoszewski oraz Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas. Partnerami byli Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku, Dom Spotkań z Historią, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Pałac w Wilanowie oraz TVP Historia.
Laureaci Konkursu z III LO w Opolu:
I miejsce za pracę Losy repatriantów ze wschodu na Ziemiach Odzyskanych, na przykładzie Teodora Aleksandra Kołcana - JAKUB GABRYŚ, KL. II A
II miejsce za pracę Pamięć rodzinna o PRL – KAROLINA MAINKA, KL.II A
III miejsce za pracę Pamięć zawieszona pomiędzy dwoma światami - ANNA KULIKOWSKA KL. III A
III miejsce za pracę Polska Rzeczpospolita Ludowa jako awans społeczny - KATARZYNA SOWA KL. II A
Prace powstały pod opieka mgr. Macieja Skoczylasa
GRATULACJE