Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci - Szukamy zdolnych uczniów!

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

 
Po raz kolejny rozpoczynamy wiosenną rekrutację do programu pomocy wybitnie zdolnym. Ten autorski projekt naszego stowarzyszenia jest unikalnym w skali światowej przedsięwzięciem edukacyjnym. Minęło właśnie 30 lat od jego uruchomienia!

Do programu można zgłosić utalentowanych uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Termin nadsyłania nowych zgłoszeń upływa w połowie czerwca.

Na organizowanych przez nas obozach, warsztatach, stażach, seminariach i spotkaniach zdolni uczniowie z całej Polski spotkają się z najlepszymi polskimi naukowcami i twórcami. Od lat środowisko polskiej nauki z zapałem angażuje się w pracę z utalentowaną młodzieżą. W ten sposób skutecznie wspieramy naszych Młodych Naukowców, kolejne pokolenia znakomitych Młodych Muzyków, pomagamy utalentowanym plastykom i tancerzom, wspaniałym poetom i pisarzom.

Jakich kandydatów szukamy? Jak zgłosić ucznia do programu? Na te pytania odpowiadamy na naszej stronie:

http://fundusz.org/program-pomocy-wybitnie-zdolnym/jak-sie-zglosic/261

 
Więcej informacji na naszych stronach: http://fundusz.org/powies-nasz-plakat-w-szkole

 

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci pomaga w rozwoju uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych o wybitnych uzdolnieniach poznawczych, technicznych, plastycznych, baletowych i muzycznych, organizując sytuacje sprzyjające rozwojowi uzdolnień specjalnych i rozwojowi ogólnemu.

Nasze stowarzyszenie nie udziela pomocy pieniężnej o charakterze socjalnym - nominacje Funduszu są przyznawane osobom, które mają znaczące osiągnięcia i chcą pracować nad swoim rozwojem. Fundusz zapewnia bezpłatny udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni i instytutów Polskiej Akademii Nauk, takich jak: obozy naukowe, staże badawcze, seminaria, organizuje warsztaty naukowe, muzyczne i plastyczne, koncerty i wystawy; stypendystom pomaga też finansowo w realizacji działań służących rozwojowi, np. w udziale w muzycznych kursach mistrzowskich i konkursach międzynarodowych, w obozach języków obcych.

Nowe wnioski o pomoc Funduszu powinny wpłynąć do Biura Funduszu wiosną każdego roku. Mogą być złożone przez każdą instytucję czy osobę, również przez bezpośrednio zainteresowanego.

Pytania i wątpliwości można rozwiać telefonicznie (22 848 24 68, 848 23 98) lub mailowo: rekrutacja@fundusz.org.                    WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

W przypadku uzdolnień naukowych kolejnym etapem jest napisanie szczegółowej wypowiedzi kandydata na temat jego osiągnięć i zainteresowań w oparciu o pytania zamieszczone na naszej stronie.  Prosimy także o przesłanie swoich prac (opracowań, prac badawczych, prób literackich). Warto też dołączyć kserokopie dyplomów z olimpiad i konkursów przedmiotowych, a także - rekomendację nauczyciela lub dyrekcji szkoły.


Na komplet dokumentów czekamy do końca czerwca.

Muzycy, plastycy i tancerze nie muszą pisać sprawozdania.

Pytania dla kandydatów

Chętnie widzielibyśmy w naszym programie pomocy wybitnie zdolnym wszystkich zgłaszających się, ale niestety miejsc jest zawsze mniej niż chętnych. Spośród docierających do nas zgłoszeń staramy się co roku wybrać te, których  autorom najbardziej potrzebna jest nasza pomoc.

Dlatego właśnie prosimy każdą zgłoszoną osobę o wysłanie do nas listu z informacją o tym, czym się interesuje i jak stara się rozwijać własne zainteresowania. To co sami o sobie napiszecie ma dla nas największe znaczenie.

Dopiero potem przyglądamy się Waszym osiągnięciom, opiniom ze szkoły i innym załączonym dokumentom.

Aby pomóc Wam w przygotowaniu takiej wypowiedzi zamieszczamy tutaj pytania, na które trzeba odpowiedzieć. Twoja wypowiedź nie musi się ograniczać do odpowiedzi na te pytania, ale powinna takie odpowiedzi zawierać. Wyślij ją do Biura Funduszu do 10 lipca. Postaraj się, aby Twój list był czytelny (np. w postaci starannie wyedytowanego wydruku komputerowego). Wypowiedź jest koniecznym warunkiem rozważania Twojej kandydatury.


Co powinno znaleźć się w wypowiedzi?

  • Twoje imię, nazwisko, data urodzenia, dokładny adres (z kodem pocztowym), numer telefonu stacjonarnego z numerem kierunkowym i jeśli masz – komórkowego (ewentualnie rodziców), nazwa i dokładny adres szkoły (z kodem pocztowym i numerem telefonu), klasa, do której obecnie chodzisz.
  • Jakie są Twoje główne zainteresowania? Wymień nie więcej niż dwie - trzy dziedziny wiedzy i napisz dlaczego interesujesz się właśnie nimi.
  • Wymień i opisz kilka zagadnień (z wymienionych dziedzin), nad którymi zastanawiałaś/eś się ostatnio. O każdym z nich napisz: Skąd je wzięł/aś/eś? Czy sama/sam je wymyślił/aś/eś? Co Cię zainspirowało? Może przeczytał/aś/eś o nich w jakiejś książce (jakiej?) Jakie są efekty Twojej pracy nad tymi zagadnieniami? Napisz, jak udało Ci się do nich dojść. Co sprawia (lub sprawiało) Ci największe trudności
  • (dotyczy dziedzin doświadczalnych) Jakie doświadczenia prowadzisz? Opisz swoje prace i ich wyniki. Skąd bierzesz tematy doświadczeń? Jak je prowadzisz? Co sprawia Ci największe trudności?
  • Wymień najbardziej znaczące książki dotyczące interesujących Cię dziedzin, jakie przeczytał/aś/eś w ciągu ostatniego roku. Napisz, co dało Ci ich przeczytanie.


W jaki jeszcze sposób rozwijasz swoje zainteresowania?

  • Czy masz stałego opiekuna naukowego? Jeśli tak, dołącz jego opinię, jeśli zaś nie, poproś o opinię nauczyciela lub wychowawcę – chyba że została już przesłana.
  • Napisz jeszcze o tych swoich zainteresowaniach, o których nie napisał/aś/eś do tej pory. Jak najchętniej spędzasz wolny czas?
  • Czy piszesz? (chodzi tu zarówno o artykuły naukowe i popularnonaukowe, jak i o utwory literackie). Przyślij kilka tekstów napisanych w ostatnim czasie.
  • Czy uczestniczył/aś/eś w olimpiadach czy konkursach (przedmiotowych czy literackich) w ostatnich dwóch latach? Podaj ich nazwę i organizatora. Dołącz też kopie dyplomów, jeśli wcześniej ich nie przesłał/aś/eś lub nie przesłała szkoła.

Twój list będą czytali naukowcy, specjaliści z poszczególnych dziedzin, a nie urzędnicy. Dlatego pisz tak, jakbyś pisał/-a do starszych „kolegów po fachu”. O wynikach kwalifikacji zawiadamiamy w październiku każdego roku.

 

Pozdrawiamy serdecznie,

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

www.fundusz.org

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.