Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


150 rocznica powstania Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

150 rocznica powstania Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

 

30 października 2013 r., w 103 rocznicę śmierci szwajcarskiego filantropa Jeana Henri Duanta, odbyła się w naszej szkole konferencja poświęcona historii i działalności Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (International Red Cross and Red Crescent Movement). Dzień wcześniej, 29 października, na całym świecie obchodzono 150 rocznicę utworzenia tej najważniejszej organizacji humanitarnej.

Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczą w upamiętnianiu przypadających na 2013 r. wyjątkowych rocznic historycznych. Tym razem inicjatywę uczczenia powstania Komitetu Czerwonokrzyskiego założonego w czasie, gdy na ziemiach polskich trwało powstanie styczniowe, a Stany Zjednoczone wikłały się w wojnę secesyjną, powierzono klasom o profilu „biologiczno-chemicznym”. Okazało się, że humanistyczny potencjał drzemiący w klasie I B, pozwolił uczniom na przygotowanie wspaniałych prezentacji, poświęconych historii MKCK, które uzupełniły naukowe referaty przedstawione przez współtwórców konferencji. Konferencja Czerwonokrzyska nie mogłaby się odbyć bez współpracy i merytorycznego wsparcia dyrekcji i pracowników naukowych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. W tym miejscu należy szczególnie podziękować pani dyrektor Violetcie Rezler-Wasilewskiej oraz dr Annie Wickiewicz, Dorocie Musiał i Iwonie Biegun. Wspaniałe wystąpienie, które podsumowało konferencję zawdzięczamy pani Elwirze Bury, Prezesowi Zarządu Opolskiego Oddziału Okręgowego PCK, która swą obecnością uświetniła naszą konferencję.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża to organizacja humanitarna, stworzona, aby chronić ludzkie zdrowie i życie oraz popularyzować ideę pokoju między narodami. Komitet od lat pełni rolę neutralnego pośrednika w międzynarodowych i wewnętrznych konfliktach zbrojnych oraz prowadzi akcje humanitarne, niosąc pomoc ofiarom konfliktów i katastrof humanitarnych. Jej delegaci odwiedzają jeńców wojennych i więźniów politycznych, sprawdzają warunki przetrzymywania osób internowanych. Pomagają w łączeniu rozdzielonych przez wojnę rodzin i pośredniczą w wymianie wiadomości rodzinnych. Organizują także konwoje z pomocą humanitarną i prowadzą szpitale. W ramach tej struktury Polski Czerwony Krzyż, nieprzerwanie od 1919 r., niesie pomoc wszystkim potrzebującym. Działalność ta jest nie tylko interesująca, ale niesie ze sobą wiele praktycznych inspiracji dla przyszłych adeptów nauk medycznych wywodzących się z opolskiej „Trójki”. Nasi uczniowie nie mają wątpliwości, że jesienią 2014 r. odbędzie się kolejna konferencja naukowa poświęcona idei czerwonokrzyskiej, z ich czynnym udziałem ;-)

Arkadiusz Wickiewicz

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.