Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Filharmonia Opolska zaprasza

 

Piotr Nalepa Breakout Tour - 02.11.2014 (nd.) godz. 19:00
 

Najlepsze lata polskiego rocka i polskiego bluesa utożsamiane są z Tadeuszem Nalepą i Mirą Kubasińską. Mimo że oboje już nie żyją, na scenie są obecni za sprawą projektu pod nazwą „Piotr Nalepa Breakout Tour”. Piotr Nalepa, syn Tadeusza i Miry, wraz z Robertem Luberą, twórcą i liderem krakowskiej grupy Nie-bo, z sukcesem odtwarzają to, co było najlepsze w repertuarze zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy - piosenek na trwale zapisanych w historii polskiego rocka i bluesa. To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich ponieważ od lat Mira i Tadeusz występowali osobno (wyjątek stanowiły koncerty okolicznościowe). Teraz na koncercie można wysłuchać obok siebie między innymi: Modlitwy, Kiedy byłem małym chłopcem, Na drugim brzegu tęczy, Gdybyś kochał hej, Poszłabym za tobą, a także nowych wersji Do kogo idziesz i Chciałabym być słońcem.  
W rolę Miry Kubasińskiej, znanej niegdyś z bardzo dynamicznych, żywiołowych koncertów, wcieliła się niesamowita, obdarzona niezwykle mocnym, rockowym głosem wokalistka- Jean Lubera (córka Roberta) - „Kwiaty nam powiędły”, „Poszłabym za Tobą”, „Gdybyś kochał, hej” a przede wszystkim znakomicie zaśpiewanej „Do kogo idziesz” to piosenki, które w jej wykonaniu brzmią rewelacyjnie.
Skład zespołu:
1. Piotr Nalepa - gitara
2. Jean - vocal
3. Robert Lubera - gitara, vocal, harmonijka ustna
4. Piotr "Quentin" Wojtanowski - bass, vocal
5. Krzysztof "Fliper" Krupa - perkusja
6. Michał Jurkiewicz  - organy hammonda, piano fendera, vocal

Miejsce: sala koncertowa
Bilety: 30zł

 

VIII Zaduszki Jazzowe - 07.11.2014 (pt.) godz. 19:00

Tribute to - Jarek Śmietana – Spring suite


Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Wiesław Pieregorólka – dyrygent
Artur Lesicki – gitara
Paweł Tomaszewski - fortepian
Maciej Sikała – saksofony
Marcin Lamch – bas
Krzysztof Dziedzic – perkusja


Pamięci najwybitniejszego polskiego gitarzysty jazzowego, wielokrotnie goszczącego na scenie Filharmonii Opolskiej - w pierwszą rocznicę Jego śmierci - poświęcone będą VIII Zaduszki Jazzowe.



Ostatni raz Artysta wystąpił ze swoim zespołem i Z-Star w Filharmonii Opolskiej w 2010r. podczas V Zaduszek Jazzowych z programem „PSYCHEDELIC – Music of Jimi Hendrix”.

W koncercie zaduszkowym „ Spring suite – Tribute to Jarek Śmietana” wezmą udział Filharmonicy Opolscy pod batutą Wiesława Pieregorólki oraz przyjaciele zmarłego przed rokiem artysty: Artur Lesicki    (gitara), Piotr Wyleżoł (fortepian), Maciej Sikała (saksofony), Marcin Lamch (bas) oraz Krzysztof Dziedzic (perkusja).
Zachęcony sukcesem pięcioczęściowego utworu "Autumn Suite" (nominacja do nagrody "Fryderyk 2004", kilkadziesiąt wykonań na całym świecie) Jarek Śmietana zdecydował się kontynuować cykl suit pisanych na orkiestrę kameralną, kwintet dęty i kwintet jazzowy. Taki utworem jest też czteroczęściowa "Spring Suite", napisana na przełomie 2008 i 2009 roku - napisana jednak na pełną orkiestrę symfoniczną i kwintet jazzowy. Pierwsza część suity "March" wprowadza w klimat kończącej się zimy. Druga część "April" to refleksyjna ballada pełna nadziei. Trzecia - "May", to żywa impresja oznajmiająca zwycięstwo wiosny, a czwarta - "Słoneczny poranek" to monumentalny finał, oznajmiający niedługie nadejście lata.

Koncert połączony jest z wystawą fotografii Andrzeja Rumianowskiego A Story of Polish Jazz.
Wystawa jest częścią zbioru 80 fotografii, będących ilustracją utworu Jarka Śmietany A Story of Polish Jazz, przedstawiającego w rytmie rapu listę artystów i działaczy, którzy tworzyli i tworzą jazz w Polsce.
Andrzej Rumianowski sfotografował 66 osób z tej listy. To wyzwanie zajęło fotografikowi ponad dwa lata i uwieńczone zostało koncertem w Filharmonii Narodowej 4 października 2009 roku, podczas którego obok Jarka Śmietany wystąpiło 20 artystów: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Wojciech Karolak, Robert Majewski, Zbigniew Namysłowski, Maciej Sikała, Ewa Bem, Tomasz Szukalski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Paweł Tomaszewski, Adam Czerwiński, Janusz Kozłowski, Jaron Stavi, Patrycja Olton, Mariusz Bogdanowicz, Wojciech Majewski, Paweł Dobrowolski, raperzy: Bzyk i Guzik.


Miejsce: sala koncertowa
Bilety: 30 zł, ulgowe 25 zł
 

Piotr Dąbrówka - 09.11.2014 (nd.) godz. 18:00

Reminiscencje Reminiscencji Poezji Śpiewanej



iotr Dąbrówka – artysta obdarzony charyzmą, o bardzo męskiej barwie głosu , wokalista, kompozytor, autor tekstów, interpretator poezji. Odważne interpretacje poezji, ekspresja wokalisty na długo zapadają w pamięć słuchaczy.


Na scenie od ponad 20 lat. Ma w swoim dorobku koncerty w całej Polsce. Występował w koncertach telewizyjnych („13 Poetów", „Damy radę! - Piosenki Lecha Janerki"). Śpiewa teksty autorskie oraz kompozycje do wierszy m.in. Stanisława Grochowiaka, Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Tadeusza Nowaka.


Laureat festiwali i przeglądów poezji śpiewanej i piosenki literackiej m.in.
-Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie -  I Nagroda
- 27 Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - finalista
-Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję "Łaźnia" - I nagroda , nagroda Publiczności i mediów
-Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej w Piasecznie I- nagroda
-Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku - I nagroda
-Festiwal Sztuki Słowa w Elblągu - I nagroda
-Poetycka Dolina - Warszawa -  I Nagroda
- Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską - I Nagroda
- Poetycko -Muzyczna Bitwa pod Gorlicami - II nagroda

Odwiedzi naszą scenę gość, który nie wstydzi się poezji. Mało tego, ta poezja w jego towarzystwie potrząśnie nami, wyciśnie jemu pot a wielu z nas łzy. Teksty ma wprost z życia i z głębi trzewi. Własne, ale też uznanych poetów (Kofta, Leśmian, Grochowiak, Nowak), których wiersze brzmią w jego ustach, jakby były specjalnie pisane dla niego. Interpretacje proponuje przejmujące, a jego gitara nad podziw czaruje dźwięki. Celnie i rzetelnie. Pięknie, ale nie za wszelką cenę.    

zródło: faceboo -praCoVnia piOsenKi


Miejsce: scena klubowa
Wejściówka: 5 zł,  do nabycia w bufecie klubu na godzinę przed koncertem.

 

STING symfonicznie - 12.11.2014 (śr.) godz. 19:00

Julia Sawicka Project:
Julia Sawicka - wokal
Marcin Jahr - perkusja
Roman Chraniuk - kontrabas
Hans Peter Salentin - trąbka
Klaudius Kovac - fortepian
David Doruzka - gitara
oraz Lwowska Akademicka Orkiestra Symfoniczna
Zinaida Ostafijczuk- dyrygent

 

Julia Sawicka Project to grupa składająca się z profesjonalnych muzyków, którzy swoje doświadczenie, wrażliwość muzyczną, uczucia i inspiracje potrafią połączyć w spójną całość, podając słuchaczowi muzykę pisaną przez wielkie „M”. Jest to projekt udowadniający, że jazz jest uniwersalnym językiem pozwalającym na pokonanie wszelkich barier: językowych, kulturowych, wynikających z różnorodnych doświadczeń społecznych czy politycznych, bowiem skład JSP jest iście międzynarodowy: Julia Sawicka (wokal) i Marcin Jahr (perkusja) z Polski, Roman Chraniuk (kontrabas) z Ukrainy, Hans Peter Salentin (trąbka) z Niemiec, Klaudius Kovac (fortepian) ze Słowacji oraz David Doruzka (gitara) z Czech.



Dwa lata po premierze debiutanckiej płyty „Breathing Space”, ukazała się kolejna- „Sting. Fields of soul.” z podtytułem, który wyjaśnia wszystko : „Niekonwencjonalne wykonania znanych utworów Stinga”. Zmierzenie się grupy z utworami muzycznego giganta, mimo że wydawałoby się być przedsięwzięciem karkołomnym i niebezpiecznym, zaowocowało albumem, od którego nie można się uwolnić. Ryszard Gloger w swojej recenzji dla „Jazz Forum” napisał: W tym przypadku chodzi o nadanie wybranym piosenkom Stinga wspólnego charakteru, zakreślenie obszaru impresyjnej swobody i wytyczenie granic dynamiki. Klimat muzyki na tej płycie wyznacza element przestrzenności. Niemal w każdej recenzji pojawiał się motyw tak potrzebnych współczesnemu człowiekowi przestrzeni, odpoczynku, ukojenia, zanurzenia się w pięknej harmonii, otoczenia się pełną klasy i kultury muzyką. Dobrze znane publiczności na całym świecie utwory ukazano w zupełnie innym świetle, przez co nabrały innego wyrazu, wydają się dotykać innych obszarów ludzkiej wrażliwości, docierać bardziej, głębiej.


Po sukcesie pierwszej trasy koncertowej promującej „Sting. Field sof soul.” muzycy postanowili ubogacić kolejne koncerty i przedstawić publiczności materiał z albumu w towarzystwie Lwowskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. Aranżacji utworów na instrumenty smyczkowe dokonał Wojciech Olszewski, a pomysł odkrycia jazzujących utworów Stinga symfonicznie okazał się być kolejnym sukcesem.


Lwowska Akademicka Orkiestra Symfoniczna składa się z najlepszych muzyków młodego pokolenia, grających we Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki. Tradycja formowania się LAOS przy Akademii Muzycznej sięga aż 1852 roku. Od tego czasu współpracują z nią wybitni muzycy znani na światowych scenach, w jej skład wchodzą laureaci wielu konkursów międzynarodowych, a w swoim dorobku orkiestra ma liczne nagrody zdobyte na festiwalach muzycznych na Ukrainie oraz nagrania dla TV. W swoim repertuarze Lwowska Orkiestra Kameralna posiada utwory między innymi D. Szostakowicza, E. Elgara, J. Sibeliusa, A. Dvorzaka, B. Latoszyńskiego, M. Ravela, jak również współczesnych kompozytorów ukraińskich. Obecnie Lwowską Akademicką Orkiestrę Symfoniczną prowadzi wybitna pedagog Zinaida Ostafijczuk.


Julia Sawicka : „Mam nadzieję, że słuchacze odnajdą w naszej muzyce przestrzeń, świeżość powietrza i szczerość. Muzyka mówi o życiu, uczuciach, o nas samych. Muzyka odzwierciedla duszę, więc także i nastrój. Muzyka to przede wszystkim emocje.”.

 
Miejsce: Sala koncertowa
Bilety: 20 zł
 

XIII OPOLE GOSPEL FESTIVAL - 16.11.2014 (nd.) godz. 18:00

OPOLE GOSPEL CHOIR pod dyrekcją Jacka Mełnickiego



Jacek Mełnicki
Wokalista, kompozytor muzyki teatralnej, aranżer, trener wokalny. Założyciel i lider grupy wokalnej „Studio Singers” (1985 – 1991). Od 1991 roku szef Opolskiego Studia Piosenki. Jego wychowankowie byli zwycięzcami jedenastu programów TVP „Szansa na Sukces”, są także uczestnikami i laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali piosenkarskich oraz programów telewizyjnych: „Droga do gwiazd”, „X-Factor”, „Must Be The Music”, „The Voice of Poland”.
W roku 2001 założył zespół „Opole Gospel Choir”, którego jest aranżerem i dyrygentem. Pełnił również funkcję kierownika artystycznego odbywających się co roku Ogólnopolskich Warsztatów Wokalnych (1996 – 2011). Laureat Nagrody Dziennikarzy podczas 43 KFPP Opole 2006 oraz „Srebrnego Lauru Umiejętności” w dziedzinie kultury (2010).



Mietek Szcześniak to artysta wyjątkowy, jego muzykalność, tembr głosu, repertuar i niezależność oraz współpraca z najlepszymi - sprawiły, że od wielu lat, niezmiennie, cieszy się szacunkiem znawców i publiczności. Wyznacza trendy, toruje drogę następcom, jest wzorem dla wielu muzyków młodszego pokolenia. Uważany jest za najlepszego wokalistę w Polsce, doceniany również poza granicami kraju. Już jako sześciolatek śpiewał w zespole Ikary, a jako nastolatek rozpoczął współpracę z wrocławskim zespołem Funk Factory, z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występ w konkursie "Śpiewać każdy może" i Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu dał mu przepustkę do udziału w KFPP w Opolu, gdzie w 1985r za wykonanie piosenki "Przyszli o zmroku" otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar. W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór "Dumka na dwa serca" do filmu "Ogniem i mieczem". W tym samym roku z piosenką "Przytul mnie mocno" reprezentował Polskę w 44. Konkursie Piosenki Eurowizji w Jerozolimie.
W 2004 roku wziął udział w koncercie ku pamięci Czesława Niemena w Sopocie oraz wystąpił na festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rok później pojawił się na Festiwalu Jedynki również w Sopocie prezentując utwór "Chyba na pewno".
W 2006 roku Mieczysław Szcześniak wspólnie z Edytą Górniak piosenką "Dumka na dwa serca" zdobyli I miejsce w plebiscycie widzów TVP1 na "Najpiękniejszą Polską piosenkę z sercem". W 2007 roku został uhonorowany nagrodą "Złota Kaczka" za najlepszą piosenkę "Dumka na dwa serca". W 2009 roku Mieczysław wziął udział w koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Zauchy "Serca bicie" oraz w benefisie Grażyny Łobaszewskiej. Artysta wielokrotnie był nagradzany na prestiżowych festiwalach. Zdobywca" Bursztynowego Słowika" i wielu innych cennych nagród.



„Opole Gospel Choir”
 powstał w Opolu w listopadzie 2001 roku z inicjatywy Jacka Mełnickiego – założyciela i lidera grupy wokalnej „Studio Singers”, działającej w latach 1985-1999. Obecnie w Chórze występuje ponad 30 osób, związanych wcześniej z Opolskim Studiem Piosenki – są to w większości studenci szkół wyższych Opola, Wrocławia, Krakowa, Katowic i Warszawy, oraz profesjonalni wokaliści, animatorzy kultury oraz aktorzy serialowi, teatralni i musicalowi.
Członkowie chóru to doświadczeni wokaliści, wielokrotni laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali piosenkarskich. Obok działalności w chórze z wielkim powodzeniem realizują swoje artystyczne pasje w indywidualnych i bardzo różnych projektach artystycznych.
Opole Gospel Choir prezentuje nie tylko tradycyjną, standardową muzykę gospel, lecz również jej współczesne odmiany: „Urban gospel” („Gopel miejski”) czy też powszechnie znane i cenione utwory przynoszące słuchaczom ważne, duchowe i ewangeliczne przesłania.
Nagrania zespołu znalazły się, jak do tej pory, na siedmiu płytach CD (trzy płyty autorskie oraz cztery krążki we współpracy z takimi artystami jak Janice Harrington, „Jazz Ball Orchestra”, czy „Big Warsaw Band” pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego).
Opole Gospel Choir to laureaci drugiej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel „Gospel Camp Meeting 2003”. Chór jest także jednym z sześciu finalistów konkursu „European Gospel Award”, który odbył się w Berlinie we wrześniu 2005 roku. Natomiast w 2006 roku podczas 43. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Dziennikarzy.
Oprócz licznych koncertów w Polsce, zespół występował w Niemczech, Włoszech oraz w Hiszpanii. Od 2002 roku Opole Gospel Choir pełni również rolę gospodarza odbywającego się w Opolu święta muzyki gospel: „Opole Gospel Festival”.
 

Miejsce: Sala koncertowa
Bilety: 40 zł

 

 

 

 

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.