"Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie" - to słowa amerykańskiego pisarza witające uczestników seminarium na jednej z pierwszych wystaw, którą mieli okazję zwiedzać podczas pobytu w KL Auschwitz.
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu z grupą studentów Uniwersytetu Opolskiego w ubiegłym tygodniu uczestniczyli w seminarium "Auschwitz – Historia i Symbolika". Trzydniowy pobyt w Miejscu Pamięci, Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau stał się tradycją, odbywa się w Wielkim Tygodniu od 2004 roku i jest koordynowany przez doktora Marka Białokura - wicedyrektora i nauczyciela historii w III LO a także adiunkta Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
Przebywanie w murach byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz było dla uczestników żywą lekcją historii. Program seminarium obejmował 6 godzin zwiedzania obozu macierzystego oraz odcinka znajdującego się na miejscu dawnej wsi - Brzezinki - zrównanej z ziemią przez nazistów i zastąpioną przez największy obóz zagłady jaki kiedykolwiek istniał. Grupa uczestniczyła także w warsztatach i wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych muzeum. Podczas warsztatów uczestnicy seminarium pracowali w grupach a następnie prezentowali swoje spostrzeżenia na forum. Zajęcia warsztatowe w Dziale Zbiorów i Konserwatorium odbyły się osobno dla uczniów i studentów.
Pracownik muzeum, kustosz Mirosław Obstarczyk zaprezentował uczniom miejsca nieudostępnione dla zwiedzających. Jednym z takich budynków był 10. blok eksperymentalny, przeznaczony do prowadzenia badań i operacji na więźniarkach obozowych. Największe wrażenie zrobiły na uczestnikach wystawy stałe, gdzie przedstawione zostały warunki funkcjonowania więźniów w obozie oraz przedmioty konfiskowane nowoprzybyłym, a także najnowsza wystawa narodowa "Szoa" przedstawiająca zmieniające się losy ludności żydowskiej na terenach okupowanych przez nazistów podczas II Wojny Światowej.
Celem seminariów organizowanych na terenie byłego KL Auschwitz jest zwiększenie wrażliwości i świadomości historycznej młodzieży. Są to jedni z ostatnich przedstawicieli młodego pokolenia mający okazję spotkać żywych świadków historii, którzy w takich miejscach jak Auschwitz-Birkenau doświadczyli krzywdy wyrządzonej przez drugiego człowieka.