Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


V edycja projektu edukacyjnego "Lamsdorf - Auschwitz"

W dniach 6 - 7 października klasa IA społeczno-prawna, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, uczestniczyła w V edycji projektu edukacyjnego „Lamsdorf -€“ Auschwitz. Auschwitz -€“ Lamsdorf”.  Projekt realizowany jest dzięki współpracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, w oparciu o środki pozyskane z Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau. Pierwszoklasiści mogli zmierzyć się z historią obu miejsc pamięci, poznając losy zwykłych ludzi, niezwykłych bohaterów tamtych czasów. Najważniejszym elementem projektu były studyjne wizyty na terenach poobozowych. Pierwszego dnia, podczas całodniowych warsztatów na terenie Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, uczniowie oprowadzani przez Pana Piotra Supińskiego, poznawali losy osadzonych w nim więźniów. Następnie wysłuchali prelekcji dr. Piotra Setkiewicza o codzienności jeńców brytyjskich (przysłanych do Auschwitz ze Stalagu VIIIB/344 Lamsdorf). Wizytę w Oświęcimiu zakończył warsztat poprowadzony przez Mirosława Obstarczyka, w oparciu o wystawę poświęconą więźniom radzieckim.

W drugim dniu projektu nasi uczniowie znaleźli się na terenie byłego Stalagu VIIIB/344 Lamsdorf, koncentrując się na poznaniu historii Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Wzięli także udział w spektaklu teatralnym pt. Przerzucane słowa, w reż. A. Czernika, po którym mieli  niecodzienną okazję spotkać się ze świadkiem historii – Powstańcem Warszawskim i jeńcem obozu w Lamsdorf Romualdem Malinowskim. Dzień w Łambinowicach zakończyły prelekcja dr. Piotra Stanka, poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu oraz warsztaty, prowadzone przez dr Annę Wickiewicz i Sebastiana Mikulca. W tym miejscu warto podziękować organizatorom warsztatów, ze szczególnym uwzględnieniem dyrektor CMJW dr Violetcie Rezler-Wasilewskiej, oraz za nieocenioną pomoc i opiekę Pani Magdalenie Kruk-Kuchcińskiej.  

Była to lekcja żywej historii, pełna zadumy, szczerych emocji i głębokiej refleksji.

 

Arkadiusz Wickiewicz. Wychowawca

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.