„Wszystko zaczęło się w listopadzie 2010 roku. Podczas festiwalu filmowego “WATCH DOCS” w opolskim MDK-u obejrzałam film “Błękitne Złoto”. Opowiadał o problemie, jakim jest dostęp do wody pitnej. Wpadłam na pomysł, aby pokazać ten film w szkole, a także znaleźć organizację, która zajmuje się problemami o tej tematyce. Pierwszą, na którą trafiłam była właśnie Polska Akcja Humanitarna, która od pięciu lat prowadzi akcję “Studnia dla Południa”. Okazało się, że PAH udostępnia materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów, co dało mi jeszcze więcej możliwości. Zdecydowałam się do nich napisać. Z chęcią opowiedzieli nam o swojej działalności i zgodzili się na naszą akcję. W szkole znalazłam wiele osób chętnych do pomocy, w tym Jagodę Nakonieczną z 1a, która w dużym stopniu zaangażowała się w rozwój całej akcji. Tak powstał pomysł na “Studnię dla Południa” w LO3 w Opolu.”- mówi Karolina Jastrzębska 1a
Początek akcji odbył się 21 marca 2011 roku razem z nadejściem wiosny. Mogliśmy wtedy zobaczyć koncert zespołu ENTHONL DRUMS z Dobrzenia Wielkiego, koncert 13 piętra i nauczyć się gry na bębnach. W pierwszym tygodniu akcji rozwiesiliśmy plakaty i zorganizowaliśmy dla każdej klasy, zarówno liceum jak i gimnazjum, lekcje, które miały na celu uświadomienie uczniom naszej szkoły jak wielkim problemem na świecie, staje się brak dostępu do wody pitnej w dzisiejszych czasach. ’Wodne’ warsztaty przygotowane i prowadzone były przez Olę Kwaśnicką (2d) oraz Anię Szymczyszyn (1b).
W drugim tygodniu w końcu coś zaczęło się dziać na korytarzu naszej szkoły. Rozpoczęła się, i trwała przez cały tydzień, sprzedaż symbolicznych kropelek i opasek, które otrzymaliśmy od Polskiej Akcji Humanitarnej. Organizacja wyznaczyła ceny: 7zł za kropelkę i 5zł za opaskę. W przeciągu pierwszego tygodnia udało się nam zarobić ponad 1000 zł.
Co o akcji pisze NTO [ sprawdź ]