Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Od słów do czynów. Drogi Polaków do niepodległości w latach 1795-1918

Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie raz w roku sesji popularnonaukowych dotyczących tematyki historycznej. „Od słów do czynów. Drogi Polaków do niepodległości w latach 1795-1918” tak została zatytułowana konferencja, która odbyła się 9 listopada 2007 roku. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły, a także innych opolskich liceów.

    Impulsem do zorganizowania sesji były aż trzy rocznice: 210 rocznica powstania Mazurka Dąbrowskiego, 200 – lecie utworzenia Księstwa Warszawskiego oraz 89 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Obrady plenarne rozpoczął dr Wacław Panek (muzykolog i absolwent III LO), który w oryginalny sposób przedstawił związki Mazurka Dąbrowskiego z historią Polski. W nastrój epoki wprowadziła wszystkich dr Barbara Kubis (Uniwersytet Opolski), która oddała jej klimat poprzez źródła pamiętnikarski z czasów Księstwa Warszawskiego.

    Dyrektor III LO Pani Joanna Raźniewska w swoim referacie „Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my giniemy” – symboliczny wymiar Mazurka Dąbrowskiego, przedstawiła „wędrówkę” naszego od pieśni legionowej aż do jednego z najważniejszych symboli narodowych i jego kulturowe znaczenie dla naszej historii.

    Aleksandra Okulus ( studentka polonistyki UO i absolwentka III LO) opowiedziała o śladach wydarzeń 1918 roku w literaturze polskiej.

    W drugiej części sesji, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w intensywnych warsztatach naukowych, prowadzonych przez naszych nauczycieli (J. Kurka – Orleańskiego,  A. Wickiewicza i A. Szymczaka).

    Podsumowaniem konferencji będzie książka wydana przez III LO, w której zostaną opublikowane wszystkie wygłoszone referaty.

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.