Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Październikowe wędrówki historyczne klas drugich gimnazjum.

Czwartkowy poranek nie zapowiadał się zbyt pogodnie, dlatego późno-jesienne wędrowanie po ziemi opolskiej zawsze obarczone jest pewną dozą ryzyka. Jednak nasz pierwszy cel, klasy IIgA i IIgB osiągnęły już w niecałą godzinę od wyjazdu spod murów szkoły. Przecież żeby zobaczyć intrygujące miejsca związane z niezwykłą przeszłością, nie musimy zbyt daleko oddalać się od stolicy województwa. Zdecydowaliśmy się na realizację warsztatów historycznych poświęconych wybranym aspektom militarnej historii naszego regionu. Dlatego zaczęliśmy od nostalgicznej wizyty na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach. Kolejnym punktem programu była eksploracja wystaw i warsztaty historyczne w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. Tam, dzięki pomocy i opiece pracowników działu edukacyjno-wystawienniczego Muzeum, udało się nam rozpoznać najważniejsze aspekty jenieckiej codzienności i doświadczyć kluczowych momentów skomplikowanej historii Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Ta wiedza i towarzyszące jej emocje, przydały się podczas wędrówki po terenach poobozowych, zwłaszcza, gdy zapalaliśmy znicze przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców
Stalagu VIIIB/344 Lamsdorf. Następnie, klasy drugie przejechały autokarem do Śląskiego Rzymu. Jednak tym razem, zamiast podziwiać skarby nyskiego gotyku, renesansu i baroku, zdecydowaliśmy się podążyć śladami niektórych tajemnic nyskiej twierdzy. Aktywne (dla niektórych zwłaszcza w wymiarze głosowym) zwiedzanie wystaw i nowatorsko wypełnionych dymem, dźwiękiem, światłem i obrazem korytarzy Bastionu Świętej Jadwigi, uzbroiło nas we wskazówki niezbędne do poruszania się po Forcie II. Ten wysunięty najbardziej na północ od centrum miasta, świetnie zachowany obiekt, poznaliśmy dzięki doświadczeniu i wiedzy Pani Krystyny Dubiel, występującej w roli przewodnika i szafarza nyskich tajemnic. Niemniej wycieczka nie mogła by się odbyć bez historyczno-chemicznej nauczycielskiej kadry, dzielnie wspierającej uczniów w trudach wędrowania m.in. przez kaponierę czołową, ciemny korytarz prowadzący do galerii ogniowej, a także mężnie taplającej się w błocie suchej fosy. Szczególnie dziękujemy pomysłodawcy warsztatów, Panu Arturowi Szymczakowi, a także towarzyszącemu nam Panu Maciejowi Skoczylasowi, za czas i wysiłek włożony w realizację naszego przedsięwzięcia.


Wychowawcy klas II.

M. D-K i A.W.

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.