Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Konferencja o 1050. rocznicy Chrztu Mieszka/państwa polskiego z udziałem uczniów III LO
22 kwietnia grupa uczniów III LO wzięła udział w konferencji popularno-naukowej, zorganizowanej w ramach Dni Opola, z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Prelegenci zaprezentowali referaty dotyczące chrystianizacji Polski w świetle źródeł pisanych i archeologicznych. 
 
Jeden z prelegentów, dr hab. Zygmunt Kalinowski będący przedstawicielem Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy skupił się na miejscach kultu religijnego za czasów pierwszych Piastów oraz porównaniu architektury obiektów sakralnych,  w tym basenów chrzcielnych na Ostrowie Lednickim. Do tematu referatu dra Kalinowskiego nawiązała prof. dr hab. Teresa Rodzińska - Chorąży z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas konferencji zabrakło zestawienia wszystkich prawdopodobnych basenów chrzcielnych, przyjęto Ostrów Lednicki za najbardziej prawdopodobny, czego żaden z prelegentów nie kwestionował. 
 
Kolejny ciekawy referat przedstawił prof. dr hab. Sławomir Moździoch, który nawiązał do wierzeń przedchrzescijańskich w tym pochówku zmarłych - całopalenia, w procesie chrystianizacji Śląska. 
 
Dr hab. Kazimierz S. Ożóg z Uniwersytetu Opolskiego zakończył konferencję referatem dotyczącym ikonografii oraz współczesnego upamiętnienia Chrztu Polski na przykładach prac znajdujących się w kraju jak i za granicą. 
 
Tego typu spotkania z pewnością poszerzają świadomość historyczną słuchaczy oraz pomagają w utrwaleniu wydarzeń ważnych dla kształtowania się Polski. 
 Anna Poliwoda, klasa II c, Kółko Historyczne 
 
 
III LO NA WYKŁADZIE O ŚW. WOJCIECHU 
 
Kontynuacją obchodów 1050. lecia Chrztu Polski był wykład, który odbył się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Dr hab. Wojciech Mrozowicz, Honorowy Członek Opolskiego Bractwa Wojciechowego, zaprezentował mieszkańcom Opola, studentom i uczniom podróże św. Wojciecha i jego powiązania ze Śląskiem. Podczas wykładu została szczegółowo przedstawiona licząca koło 12 000 kilometrów trasa, którą pokonał Święty w ciągu swojego życia.
 
W drugiej części wystąpienia profesor Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił genezę kultu św. Wojciecha na Śląsku oraz zwrócił uwagę na różne możliwości przebiegu ścieżki biskupa praskiego przez ziemie polskie. Spotkanie zakończyło się przybliżeniem słuchaczom losów relikwii a także częściowym wyjaśnieniem sporów dotyczących imienia Świętego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I e oraz członkowie Kółka Historycznego.
Anna Poliwoda, klasa II c, Kółko Historyczne
 
 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.