Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Dzień z Henrykiem Sienkiewiczem w III LO

W dn. 9.12.2016 r. w auli LO nr III w Opolu odbyło się Spotkanie Literacko-Historyczne
z okazji 100 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza oraz Roku Sienkiewiczowskiego.
Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjęły w grudniu ubiegłego roku uchwałę ustanawiającą  rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w  Jego książkach - przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.
Z tej okazji uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 9 oraz Liceum Ogólnokształcącego nr III  pod merytoryczną opieką p. Anny Szczęsnej - Domagały oraz p. Doroty Gaj zaprezentowali projekty związane z twórczością, jak i życiorysem autora. Klasa 2gB postanowiła uświadomić uczniom, że Krzyżacy nie są kolejną nudną lekturą, ale także cennym źródłem wiedzy o średniowieczu, dlatego w różnorakiej formie przybliżyła informacje związane z architekturą budowli świeckich i sakralnych, zamku krzyżackiego w Malborku i na Wawelu, ubiorami męskimi i kobiecymi, ciekawostkami i zabobonami króla Jagiełły, postaciami polskich rycerzy czy językiem lektury. W formie kostiumowych inscenizacji przedstawili swoim rówieśnikom obyczaje rycerskie, zapraszając do wspólnej zabawy widownię. Uczniowie klasy 2gA zaprezentowali czytanie fragmentów W pustyni i w puszczy oraz Krzyżaków.
Odczytano najświeższe newsy, czyli ,,Wiadomości średniowieczne” oraz w formie quizu żartobliwie podsumowano zdobytą wiedzę.
  Temat, który podjęli licealiści, stanowił kontynuację rozważań nad literaturą "ku pokrzepieniu serc". Uczniowie klas drugich: Agata Czekała, Damian Baron, Adam Cymbalista oraz Maria Świstuń omówili najważniejsze zagadnienia związane z życiem pisarza oraz jego dorobkiem literackim, dogłębnie analizując problematykę Trylogii oraz recepcję tej twórczości. Przypomnieli cytaty z powieści Sienkiewicza, które weszły na stałe do języka i funkcjonują w powszechnym obiegu. Zaprezentowali piękną interpretację fragmentów Potopu i Pana Wołodyjowskiego. Warto wspomnieć o tym, że twórcy programu postawili nie tylko na treści werbalne, zawarte w projektach, ale także materialne, występując w strojach charakterystycznych dla czasów opisanych przez Sienkiewicza. Zdobne tkaniny, skórzana galanteria, futra czy kosztowne uzbrojenie to tylko niektóre z elementów wzbogacających przekaz wydarzenia. Całość projektu została podsumowana wyświetleniem najciekawszych fragmentów z ekranizacji Trylogii w reżyserii J.Hoffmana.
 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.