Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


KOMUNIKAT 3/PI/2017 z dnia 10.01.2017 r.


 

Opolski Urząd Wojewódzki
WOJEWÓDZKIE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO


Alarm I stopnia
Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego
o przekroczeniu poziomu informowania
dla pyłuzawieszonego PM 10

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na podstawie danych WojewódzkiegoInspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu: komunikat nr3/PI/2017z dnia 10.01.2017 r. informuje, iżw dniu 09.01.2017 r. w strefie opolskiej województwa opolskiego (m. Opole, Olesno)
wystąpiło przekroczenie poziomu informowania, tj. 200 mg/m3dla pyłu zawieszonego PM 10w powietrzu.

Przekroczenie poziomu informowania pyłu PM 10 (tj.200μg/m³) wiąże się z ryzykiemwystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Przyczyną złej jakości powietrza jest przede wszystkim emisja zanieczyszczeń
zindywidualnych gospodarstw domowych (spalanie w wielu gospodarstwach domowych złejjakości paliw oraz odpadów), przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych
Zaleca się podjęcie działań krótkoterminowych zawartych w Planie DziałańKrótkoterminowych:
a)    Informowanie dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków o konieczności ograniczeniadługotrwałego przebywania dzieci na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia nastężenia pyłu zawieszonego PM10.
b)    Informowanie mieszkańców o konieczności ograniczenia przebywania na otwartejprzestrzeni w czasie występowania wysokich stężeń podczas uprawiania sportu,czynności zawodowych zwiększających narażenie na działanie pyłu zawieszonegoPM10
c)    Informowanie dyrektorów szpitali i przychodni podstawowej opieki zdrowotnej omożliwości wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwościastmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia stężeńalarmowych zanieczyszczeń.

Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zwiększa ilość przypadków chronicznego
kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płucnej, astmy oskrzelowej
iinnych schorzeń.
Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonegosą: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze
i w podeszłym wieku, osobyz zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego,
z zaburzeniami funkcjonowaniaukładu krwionośnego, zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń orazosoby palące papierosy i bierni palacze.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobnezalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpićpogorszenie samopoczucia.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażonegrupy ludności:
•    unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególnościpołączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic
odużym nasileniu ruchu;
•    osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układuoddechowego, mające trudności z oddychaniem, powinny ograniczyćprzebywanie na powietrzu.

Szczegółowe informacje na temat jakości powietrza na terenie województwaopolskiego dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego InspektoratuOchrony Środowiska (www.opole.pios.gov.pl), w zakładce:, Jakość powietrzaatmosferycznego/Bieżące wyniki pomiarów.



Dyżurny WCZK        
Krzysztof Biszko        
 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.