Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Miniony tydzień upłynął pod znakiem debat oksfordzkich

Była to jedna z ważnych aktywności, którymi Opolska Trójka włączyła się w upamiętnianie Stulecia Powstań Śląskich w naszym regionie.


We wtorek 8. czerwca, Trójkowa Drużyna (Maja Prządo, Gabriel Gandyra, Aleksandra Orlikowska i Liwia Tarkowska) wzięła udział w pierwszej edycji Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego. Wraz z uczniami opolskich liceów:I LO z Kluczborku, STO LO z Kluczborka, II LO z Olesna, I LO z Opola zastanawialiśmy się nad nieuchronnością walki zbrojnej na śląsku w latach 1919-1921, nad rolą jaką odegrał Wojciech Korfanty, spieraliśmy się o sposoby, w jakie instytucje muzealne i archiwalne eksponują rodzinne pamiątki związane setną rocznicą Powstań Śląskich i Plebiscytu. Wyjątkową oprawę wydarzenia zapewnił organizator: Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz, dbając również o niezawodną współpracę z partnerami i patronami; Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Instytutem Śląskim, Archiwum Państwowym w Opolu, Uniwersytetem Opolskim. 16. czerwca odebraliśmy z rąk Marszałka Andrzeja Buły statuetkę za udział w Turnieju.
Niemal równocześnie, bo w czwartek 10. czerwca, przyjęliśmy zaproszenie Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim, by wziąć udział w debacie z drużyną gospodarzy i prowadzić spór o Plebiscyt Na Górnym Śląsku w 1921 r. Spotkanie, równie wyjątkowe i świetnie zorganizowane, co wcześniejszy turniej - z powodu formy w jakiej przeprowadzono debatę – okazało się niezwykłe i niezapomniane.

Dotąd, od ponad roku, mieliśmy możliwość debatowania tylko i wyłącznie on-line, z wykorzystaniem dobrze znanych nam aplikacji do prowadzenia zdalnych lekcji i wideokonferencji. Tymczasem debata w Dobrzeniu Wielkim, została przeprowadzona na miejscu, w warunkach do których tęskniliśmy przez czas nauczania zdalnego, gdzie uczestnicy zachowując reguły reżimu sanitarnego i przepisane prawem procedury bezpieczeństwa, debatowali twarzą w twarz ze swymi adwersarzami. W przytomności Marszałka Debaty Pani Leokadii Drożdż,  pod czujnym okiem Dostojnego Jury oraz publiczności, trzeba było opanować emocje, zwrócić uwagę na mowę ciała i te elementy komunikacji niewerbalnej, o które przestaliśmy się troszczyć funkcjonując w wirtualnym świecie. Bardzo udaną debatę w Dobrzeniu uświetnili swą obecnością Pan Kurator Michał Siek, przedstawiciele organizatorów: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Archiwum Państwowego w Opolu, Instytutu Śląskiego Uniwersytetu Opolskiego i Muzeum Śląska Opolskiego i partnerów medialnych: Radia Opole, Radia Doxa, TVP3 Opole oraz portalu opowiecie.info

Opiekun uczniów – mgr Arkadiusz Wickiewicz

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.