Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Konferencja popularno-naukowa "Nie bądź obojętny"

19.04. w naszej szkole odbyła się konferencja popularno-naukowa pt. “Nie bądź obojętny”, zorganizowana w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.


 Była to wspólna inicjatywa Publicznych Liceów nr I, III i V oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Opolu.

 Uczniowie wspomnianych szkół przygotowali krótkie wystąpienia, które przybliżyły nam wybrane wątki związane z powstaniem w getcie warszawskim oraz historią ludności żydowskiej.

 Pan dr hab. prof. UO Marek Białokur dopełnił treść spotkania swym niezwykle ciekawym wykładem o dramatycznych losach więźniów i funkcjonowaniu Sonderkommando Auschwitz-Birkenau.

 Podczas konferencji wspomniano również o realizowanych projektach związanych z tematyką Holokaustu, między innymi o udziale uczniów LOIII i LOV we wczorajszym Marszu Żywych prowadzonym przez Ocalonych, i przeżyciach uczestników z nim związanych.

 Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów pracy literackiej autorstwa uczennicy LOIII Anny Zielonki, która wzięła udział w międzynarodowym konkursie dla młodzieży "Kto ratuje jedno życie ludzkie, ratuje cały świat", organizowanym przez Centrum Współpracy Bułgarsko-Żydowskiej "Alef".

 Całości dopełniały przejmujące wystąpienia artystyczne: wokal Darii Kryvoruchko, gra na skrzypcach Tymoteusza Datko oraz recytacja wiersza Dobrochny Kantorowicz.

 Bezpośrednio po konferencji uczniowie i nauczyciele wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady" https://czasnaopole.pl/byli-sasiadami-ludzkie-wybory-i.../

 Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, gościom za przybycie, a nauczycielom za merytoryczne przygotowanie uczestników.

 Szczególnie dziękujemy Pani Magdalenie i Panu Piotrowi Zawadzkim za koordynację przygotowań do konferencji.
 Był to czas pełen refleksji.

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.