Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Uczeń \ Konkursy


Szczególne osiągnięcia Agaty Książek z kl.3ga

– Finalistka Gimnazjalnej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, Laureatka I miejsca Wojewódzkiego Konkursu „W świecie finansów” oraz Laureatka  I miejsca Wojewódzkiego Konkursu „Przedsiębiorczości i Wiedzy o Gospodarce”. Opiekunem Agaty jest Pan Arkadiusz Wickiewicz.

  1. Finał VI Wojewódzkiego Konkursu dla gimnazjalistów „W świecie finansów” przeszedł do historii. 21 marca 2017 r. w Szarej Willi w Opolu 37 gimnazjalistów (spośród 418 startujących w etapie szkolnym z 14 szkół) zmierzyło się z niełatwym testem z dziedziny finansów.
    Zwycięzcą (podobnie jak w 2016 r. ) została Agata Książek z 3ga.
     
  2. Natomiast  dnia 23 marca 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu odbył się finał IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Przedsiębiorczości i Wiedzy o Gospodarce, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych.
    Zwycięzcą również została Agata Książek z 3ga.
    Projekt ten realizowany jest z NBP O/Opole w ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem konkursu było promowanie wiedzy ekonomicznej i postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży gimnazjalnej. Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 397 uczniów z jedenastu szkół gimnazjalnych województwa opolskiego.  W rywalizacji finałowej zmagali się gimnazjaliści z dziewięciu  szkół naszego województwa.

    Finał konkursu składał się z dwóch etapów:
  • Wszyscy uczestnicy finału rozwiązywali test  sprawdzający wiedzę ekonomiczną objętą tematyką Konkursu.
  • Ci którzy najlepiej wypadli w części testowej (6 uczniów), przedstawiali Komisji Konkursowej oraz zgromadzonej publiczności swoje prezentacje multimedialne, na jeden wybrany przez siebie temat:
    1.    Jak zdobyć fundusze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
    2.    Oszczędzać czy inwestować? Co lepsze?
    3.    Przyszłość pieniądza – jak będziemy kupować za 10-20 lat?
  1. 11 maja 2017 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyły się eliminacje centralne Gimnazjalnej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie.

Agata Książek z 3ga szczęśliwie została finalistką.

Gimnazjalna Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie składała się z trzech etapów:
1.    Eliminacje szkolne (pierwszego stopnia),
2.    Eliminacje okręgowe (drugiego stopnia),
3.    Eliminacje centralne (trzeciego stopnia).

Eliminacje szkolne - uczniowie (4000) w swojej szkole rozwiązywali test wiedzy z przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” zawierający pytania o zróżnicowanym poziomie trudności. Do kolejnego etapu zmagań olimpijskich zawalifikowałosię 500 zawodników, którzy uzyskali najwyższe wyniki z testu.

Przed rozpoczęciem eliminacji okręgowych 500 zawodników zapoznało się z pulą zagadnień opracowanych przez ekspertów merytorycznych Olimpiady. Zadanie uczniów polegało na wybraniu 5 nagłówków i przygotowaniu do nich własnych wariantów odpowiedzi. Tak opracowane nagłówki zostały wykorzystane w teście uczniowskim online (w drugim etapie eliminacji okręgowych).

Eliminacje okręgowe – miały charakter wirtualny i podzielone były na dwa etapy, podczas których uczniowie rozwiązywali dwa testy online (ekspercki i uczniowski).

Test ekspercki online składał się z 20 pytań wylosowanych spośród puli przygotowanej przez ekspertów merytorycznych Olimpiady. Do drugiego etapu eliminacji okręgowych zostało zakwalifikowanych 100 zawodników, którzy najlepiej rozwiązali test.

Zawodnicy zostali podzieleni na 10-osobowych wirtualnych okręgów. Uczniowie nie znali tożsamości pozostałych osób przydzielonych do okręgu.

Spośród 50 pytań przygotowanych przez uczestników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych, które znajdowały się w danym wirtualnym okręgu, Komisja Centralna wybrała pytania najlepsze, które ostatecznie zostały wykorzystane w teście uczniowskim online. Za przygotowanie pytań zawodnicy otrzymali dodatkowe punkty.

Test uczniowski online składał się z 20 pytań, z których część stanowiła pytania przygotowane przez ekspertów merytorycznych Olimpiady, a część została wybrana spośród pytań przygotowanych przez zawodników.

Do eliminacji centralnych zostało zakwalifikowanych 50 uczniów (tj. po 5 osób z każdego okręgu, które zdobyły największą liczbę punktów łącznie z testu eksperckiego i uczniowskiego online oraz za przygotowanie pytań).



 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.