12 kwietnia odbyła się w naszej szkole sesja naukowa o Zbrodni Katyńskiej 1940 roku. Spotkanie zaplanowaliśmy od kilku tygodni, ale nikt się nie spodziewał, że po tragedii 10.04, nabierze ona symbolicznego znaczenia.
Konferencję naukową współorganizował Narodowy Bank Polski i Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzin Katyńskich”. – Wszystkie te instytucje, które straciły cennych ludzi w katastrofie.
Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy i modlitwą za zmarłych. Zaproszeni goście upamiętnili w swoich wypowiedziach, tragicznie zmarłych w katastrofie.
Ta tragedia wstrząsnęła uczniami, większość z nich była ubrana na czarno, ponadto nastrój powagi i żalu.
Po godzinie rozpoczęła się część merytoryczna konferencji dotycząca wydarzeń sprzed 70 lat.
Uczciliśmy pamięć ofiar katastrofy lotniczej
pod Smoleńskiem
12 kwietnia br. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu odbyła się poruszająca uroczystość. W obecności Ryszarda Wilczyńskiego - Wojewody Opolskiego, Józefa Sebesty – Marszałka Województwa Opolskiego, Arkadiusza Karbowiaka – Zastępcy Prezydenta Miasta Opola, Haliny Bilik – Opolskiego Kuratora oraz licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Opolu, Związku Sybiraków, Narodowego Banku Polskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 9 w Opolu oraz Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie oddali hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce Marii Kaczyńskiej oraz pozostałym 94 pasażerom lotu Warszawa-Smoleńsk, którzy w sobotę 10 kwietnia 2010 r. mieli uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Spotkanie miało wyjątkowy przebieg z uwagi na zaplanowaną na ten dzień, już kilka miesięcy wcześniej, sesję popularnonaukową Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary. 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w historiografii i edukacji historycznej. Rocznicowej sesji, która w kontekście tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia nabrała symbolicznego wymiaru, towarzyszyła przejmująca scenografia przygotowana przez nauczycieli i uczniów PG nr 9 i III LO pod merytoryczną opieką Pana Damiana Jurzycy. Wśród wygłoszonych w trakcie sesji wystąpień, niezwykłe wrażenie zrobiły mądre i wzruszające słowa pani Doktor Marii Matlachowskiej, która wspominała swoje pobyty na cmentarzach wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
TVP OPOLE-wtorek, 13 kwietnia 2010
[ artykuł ] [ pobierz film ]