Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


RJnO

Mocny rozwój rowerowej jazdy na orientację, która w naszym kraju funkcjonuje pod skrótem RJnO, a na świecie jako MTBO (MountainBike Orient), przypada na 1999 rok. Wówczas zorganizowano pierwsze zawody na poziomie międzynarodowym. Ta dyscyplina sportu polega na przemierzaniu terenów na rowerze górskim. Podobnie jak w biegu na orientację, na rowerzystów czekają punkty kontrolne, do których trzeba docierać w ściśle określonej kolejności.
W ich odnajdywaniu pomaga mapa danego terenu, którą otrzymuje się zwykle na minutę przed startem w zawodach. Na niej widnieją sieci dróg i ścieżek, którymi można się poruszać. Czerwony krzyżyk zakazuje jazdy po danym obszarze. Punkty kontrolne zaznaczone są w postaci trójkątnego lampionu o wymiarach 30x30 cm w biało-czerwonym kolorze. Na każdym umieszczone jest także oznaczenie kodowe (liczba). Kolorami na mapie oznaczone są rodzaje terenów, czyli np. zielony to las, niebieski - woda, czerwony – przeszkody itp. Zwycięzcą RJnO jest ten, kto dotrze do wszystkich PK oraz w najkrótszym czasie pojawi się na mecie.
Zawody w ramach RJnO mogą mieć charakter sprintów, jazdy na dystansie długim, średnim lub klasycznym. Długość trasy jest uzależniona od wieku uczestników zmagań. Jedną z odmian RJnO jest scorelauf, który również wymaga zaliczenia wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, ale w dowolnej kolejności.

A czy wiesz, że Mistrzynią Polski w K17 w RJnO na dystansie klasycznym, Wicemistrzynią Polski w K17 w starcie masowym i zdobywczynią III miejsca w RJnOw kat. 17 SPRINT  jest
Aleksandra Łukasik z kl. II Bn naszego liceum ?!
Mistrzostwa odbyły się w maju i czerwcu br.
GRATULACJE DLA MEDALISTKI !!!

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.