Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Spotkanie uczniów z dr Sławomirem Cenckiewiczem i prof. Janem Żaryn

Spotkania uczniów klas społeczno-prawnych z doktorem Sławomirem Cenckiewiczem i profesorem Janem Żarynem (3.09 i 20.10.2010 r.) 

W ostatnim czasie w naszej szkole miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia dotyczące historii Polski po II wojnie światowej.

Pierwszym z nich było spotkanie z dr. Sławomirem Cenckiewiczem promujące jego najnowszą książkę pt. „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)". Należy wspomnieć, że było to spotkanie nadwyraz wyjątkowe. Zazwyczaj nie organizuje się przedsięwzięć tego typu w szkołach, a nam się jednak udało! Wszystko miało miejsce w auli naszego liceum. Autor książki opowiadał o jej powstaniu, o wywiadach, które przeprowadzał z Anną Walentynowicz, a także o jej radości na wieść, że książka zostanie wydana (zdążyła jeszcze przeczytać maszynopis przed tragicznym wypadkiem samolotu z delegacją państwową w drodze na mogiły katyńskie). Koncentracja i uwaga na sali były ogromne. Stało się tak zapewne dlatego, że Sławomir Cenckiewicz nie skupiał się wyłącznie na treści książki, chcąc koniecznie zmusić czytelnika do kupna,  mówił również o jego znajomości z bohaterką i o jej, zapomnianej już przez Polaków, historii. Wielokrotnie padało pytanie, dlaczego tak się dzieje? Wszak pani Anna była główną przyczyną wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Odpowiedź niestety nie jest znana. Spotkanie było bez wątpienia udane. To bardzo ważne, żebyśmy jako młodzi ludzie mieli świadomość, że jeszcze niedawno była możliwość zetknięcia się z żywą historią i że ta historia bardzo szybko przemija, a jeżeli my jej nie utrwalimy, to nikt za nas tego nie zrobi.

Nieco później (20 października br.) mury naszej szkoły gościły inną cenioną i powszechnie znaną postać. Mieliśmy okazję spotkać się z jednym z najwybitniejszych współczesnych historyków polskich -prof. Janem Żarynem. Celem spotkania był wykład pod tytułem "Opór i opozycja wobec komunizmu w okresie PRL". Wielokrotnie wspominany był też Instytut Pamięci Narodowej, który obchodzi swoje dziesięciolecie. Przy okazji doszło również do pierwszej prezentacji książki poświęconej tej rocznicy, która z pewnością w najbliższym czasie będzie do zakupienia w księgarniach na terenie całej Polski.  Istotną rzeczą było rozwinięcie tematu, że naród polski był jedynym narodem, który od września 1939 roku aż do końca lat 80. stawiał w swoich kolejnych pokoleniach jawny sprzeciw i buntował się przeciwko okupantom niemieckim i sowieckim. Słuchaliśmy również o początkach „Solidarności”, a także o historii (tej znanej i nieznanej) takich organizacji, jak na przykład WiN czy ROPCiO. Spotkanie z panem Żarynem było bardzo intensywne, dużo dat, imion, nazwisk, pojęć i wydarzeń, wciąż ktoś coś notował, nie było czasu na złapanie oddechu, ale było warto. Cóż może być przyjemniejszego od takiej dawki historii w środowe południe?
Oba spotkania obfitowały w ogrom informacji, ale nie jesteśmy zmęczeni ani tym bardziej znudzeni. Wręcz przeciwnie – czekamy na więcej!

Anna Maria Podyma
Klasa II a (społeczno-prawna)

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.