W dniach 26-27.10.2022 r. klasa 3a LO III wraz z grupą uczniów z Liceum Ogólnokształcącego Nr V uczestniczyła w dwudniowym seminarium naukowym, którego celem było przybliżenie tragedii Holokaustu w czasach II wojny światowej.
Program jest realizowany w naszym liceum od 2004 r. Tegoroczne seminarium było pierwszym od czasu zakończenia pandemii.
Pierwszy dzień zaczęliśmy od spotkania z Ocalałą, Marią Stroińską, która trafiła do KL Auschwitz-Birkenau z powstańczej Warszawy w wieku 12 lat. Spotkanie było bardzo interesujące. Tragiczne wydarzenia przedstawiane w pierwszej osobie zapewne zostaną z nami dłużej, niż zwykła wiedza książkowa. Następnie udaliśmy się na wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja” w Harmężach. Autor trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau pierwszym transportem, a został wyzwolony dopiero po pięciu latach. Ważył wtedy zaledwie 36 kilogramów. Pan Kołodziej przez 50 lat nie mówił nic o obozie. Jako znany scenarzysta żył urodą teatru, sztuki i życia. Dopiero, gdy ciężko zachorował i doznał paraliżu prawej strony ciała, w ramach rehabilitacji rozpoczął tworzenie prac artystycznych. Wówczas przywiązał do palców mały ołówek i powoli próbował rysować. Przez 16 ostatnich lat swojego życia stworzył kompozycję 260 obrazów. Obrazy są tak wymowne, że każda próba ich uzupełniania komentarzem słownym jest próbą beznadziejną. Po południu do godzin wieczornych przenieśliśmy się na teren muzeum Auschwitz I Stammlager, gdzie Pani przewodnik przybliżyła nam historię tego miejsca i uświadomiła jak wiele okrucieństw jest w stanie wyrządzić człowiek człowiekowi. Szczególne wrażenie wywarła na nas wystawa narodowa poświęcona ludności żydowskiej, która została stworzona przy użyciu interaktywnych rozwiązań. Dzień zakończyliśmy zwiedzając lokal i muzeum Jakoba Haberfelda, właściciela jednej z najstarszych na terenie kraju fabryki alkoholi. Została otwarta w 1804 roku w Oświęcimiu. Historia wojenna rodziny Haberfeldów jest tragiczna.
Czwartek rozpoczęliśmy od warsztatów pod tematem „Trauma – życie byłych więźniów po wojnie”. Podczas warsztatu poznaliśmy historie osób, które przeżyły obóz. Trauma poobozowa miała ogromny wpływ na ich życie prywatne i zawodowe. Pracując w grupach analizowaliśmy ich sposoby radzenia sobie z prozą życia po wyzwoleniu. Warto podkreślić, że uczniowie przez aktywne uczestnictwo również otworzyli się przed innymi i opowiedzieli o traumach poobozowych swoich przodków. Kolejnym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie centrum żydowskiego wraz z synagogą, w której mogliśmy poznać bliżej zwyczaje oraz kulturę żydowską. Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy był teren byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Birkenau. Zdecydowanie różnił się od poznanego wcześniej obozu ze względu na wielkość i rozplanowanie terenu. Do samego wnętrza obozu zostały doprowadzone tory. Zwiedzając olbrzymi teren mogliśmy chociaż w małym stopniu zobaczyć w jak nieludzki sposób byli tam traktowani ludzie i w jakich warunkach egzystowali. Udział w seminarium na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Pozwolił nie tylko na szczegółowe poznanie historii KL Auschwitz-Birkenau, ale również samego miasta Oświęcim.
Relację przygotował uczeń kl. 3a Gabriel Gandyra.
Fotografie - panie Katarzyna Krupińska oraz Magdalena Zawadzka - nauczycielka m.in. historii w LO III w Opolu, współautorka projektu, prowadząca wieloletnią naukową współpracę z Muzeum Auschwitz.