Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


ZMARŁ JEDEN Z NASZYCH NAJSTARSZYCH ABSOLWENTÓW Prof. dr hab. Joachim Glensk

Pan Profesor to historyk, literaturoznawca i prasoznawca. Urodził się 9 sierpnia 1935 r. w Opolu.
Maturę w LO nr III w Opolu zdał w roku 1954.

Pan Profesor jeszcze parę  lat temu spotykał się z naszymi uczniami, prezentując swój naukowy dorobek i pasję aforystyczną.

W 1959 r. ukończył filologię polską w Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 1968 r. obronił doktorat z dziedziny nauk humanistycznych. Tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 1991 r. w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu […] Z Uniwersytetem Opolskim prof. dr hab. Joachim Glensk związany był zawodowo od 1991 do 2005 r. Pełnił m.in. funkcję kierownika Zakładu Dziennikarstwa Instytutu Nauk Społecznych i kierownika Katedry Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa UO. Tytuł profesora tytularnego otrzymał w 1997 r.
 
Prof. dr hab. Joachim Glensk był także wieloletnim pracownikiem Instytutu Śląskiego w Opolu. Był laureatem wielu nagród oraz odznaczeń, m.in. Srebrnego oraz Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, a także Zasłużony Działacz Kultury.

Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się m.in. wokół historii kultury Śląska ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa oraz prasy regionalnej, dziejów prasy śląskiej czy aforystyki. Był autorem kilkuset prac oraz autorem i redaktorem kilkudziesięciu książek, w tym „Encyklopedii powstań śląskich” (red.), „Czarnej księgi prasy polskiej”, „Współczesnej aforystyki polskiej” czy wielotomowej „Wielkiej encyklopedii aforyzmów”. Nad jej czwartym tomem pracował do śmierci.

https://uni.opole.pl/page/5484/zmarl-prof-dr-hab-joachim-glensk

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.