Miasto Opole przystąpiło do programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom. Program Miasto Przyjazne Dzieciom to międzynarodowa inicjatywa UNICEF, istniejąca od 1996 r. Jej celem jest wsparcie miast w zapewnieniu odpowiedniej jakości dóbr i usług dla dzieci i młodzieży oraz praktyczna realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka. Opole dba o potrzeby najmłodszych mieszkańców, podejmuje od lat wiele starań, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia, w tym odpowiednią jakość usług w zakresie kształcenia, wychowania i opieki.
Obecnie swoim zasięgiem obejmuje 40 państw na całym świecie. W programie uczestniczy ponad 4 000 miast na całym świecie, m.in.: Paryż, Lyon, Cannes, Poczdam, Kolonia, Aberdeen, Londyn, Newcastle, Quebec, Baden, Bern.
W Polsce w programie uczestniczy 9 miast: Gdynia, Sopot, Kraków, Poznań, Toruń, Konin, Grodzisk Mazowiecki, Lubliniec i Opole.
W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego zaproponowano ankietę skierowaną do dzieci i młodzieży - badanie prowadzone jest przez UNICEF wspólnie z wiodącymi organizacjami działającymi na całym świecie i ma na celu zebranie opinii młodych w zakresie klimatu, zdrowia psychicznego czy edukacji.
Pod adresem https://childfriendlygovernance.org/europe-kids-want znajduje się ankieta, która została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczy najważniejszych tematów. Udział w badaniu jest dobrowolny i całkowicie anonimowy. Ankieta jest skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat i dostępna jest w różnych wersjach językowych. Wchodząc na podaną stronę, możesz wybrać ankietę w języku polskim. Zapoznaj się z opisem i instrukcją badania, która jest dostępna na stronie. Jeśli nie masz jeszcze ukończonych 16 lat, zanim wypełnisz ankietę, poproś o zgodę rodzica lub dorosłego opiekuna. Kwestionariusz będzie dostępny online do 15 stycznia. Opracowane wyniki badania posłużą do przygotowania raportu, który zostanie zaprezentowany przez młodych ludzi przedstawicielom Unii w 2024r.
Ankieta będzie aktywna do dnia 15 stycznia 2024 roku.
Dzieci i młodzież z całej Europy mają szansę wyrazić swoje zdanie i pomóc tworzyć przyjazną dzieciom wspólnotę. Głos młodych ludzi z Polski nie może zostać pominięty w tym procesie!