Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Rodzic \ Programy profilaktyczne


Cyberbezpieczny Uczeń - o programie

Wojewódzki program podniesienia świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach inicjatywy „Cyberbezpieczny Uczeń”, to pionierski program powstały z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, we współpracy z Wojewodą Opolskim oraz Opolskim Kuratorem Oświaty.

Program skierowany jest do wszystkich szkół województwa opolskiego oraz do rodziców i opiekunów. W ramach programu zaplanowano przeprowadzenie szkoleń mających na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń wynikających z nieumiejętnego korzystania z Internetu, jak również edukacja z zakresu obrony przez zagrożeniami.

Szybki rozwój technologii informatycznych we współczesnym świecie niesie ze sobą wiele korzyści, ale także zagrożeń. Nieograniczony dostęp do Internetu umożliwia szybkie zdobywanie informacji, kontakty z innymi ludźmi, wymianę poglądów czy przesyłanie danych, ale także kreuje nową rzeczywistość.

Skala niebezpieczeństw jakie można spotkać w Internecie jest niezwykle duża, a świadomość użytkowników o możliwych zagrożeniach niestety bardzo niska. Życie towarzyskie młodych ludzi zostało przeniesione do Internetu, a osoby nieposiadające konta na portalach społecznościowych, często zostają wykluczone z otoczenia rówieśników.

Szczególnie popularne stają się hasła: „Nie ma Cię na Facebooku, to znaczy, że nie istniejesz” lub „Fejsbukuję, więc żyję”. Popularyzacja portali społecznościowych przyczyniła się do nasilenia zjawiska uwodzenia dzieci online oraz innych form niebezpiecznych kontaktów, takich jak: przemoc rówieśnicza (tzw. cyberprzemoc), seksting czyli przesyłanie własnych zdjęć o charakterze intymnym, a także mowa nienawiści tzw. hejt. Jak wynika z danych udostępnionych na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:

  • 53% nastolatków ma kontakt z pornografią w Internecie,
  • ponad 40% deklaruje kontakt z przekazami pełnymi nienawiści,
  • 22% zetknęło się z treściami dotyczącymi samookaleczania, a 16% ze sposobami popełniania samobójstw,
  • 22% uczniów klas III gimnazjum padło ofiarą cyberprzemocy: wysyłania gróźb, rozpowszechniania kompromitujących materiałów lub systematycznego izolowania i wykluczania, źródło: EU-NET-ADB, FDN, 2012,
  • 6,5% dziewczyn oraz 3,8% chłopców (ogółem 5,1% polskich nastolatków przyznało, że zdarzyło im się zawrzeć w Internecie znajomość, w wyniku której próbowano namówić ich do zachowań o charakterze seksualnym, źródło: Ogólnopolska Diagnoza Przemocy Wobec Dzieci, FDN, 2012,
  • 34% nastolatków w wieku 15-19 lat (40% chłopców i 29% dziewczyn) otrzymało kiedykolwiek zdjęcia lub filmy o charakterze seksualnym,
  • 11% nastolatków (8% chłopców i 14% dziewczyn) przyznaje się do tego, że sami wysyłali materiały intymne, źródło: Millward Brown dla FDN, 2014.

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.